Co to jest wyciskarka wolnoobrotowa i jak działa?

Co to jest wyciskarka wolnoobrotowa i jak działa?

Naturalny sok z owoców i warzyw to prawdziwa bomba witaminowa. Źródło dobrego samopoczucia i zdrowia. Jednak najlepsze efekty daje dopiero sok świeżo wyciśnięty. Taki, który nie tylko smakuje dobrze, ale również ma najwięcej składników odżywczych.

Poranny koktajl nadaje smaku całemu dniu. Budzi, jest zastrzykiem energii i poprawia nastrój. Jednak najpierw musimy go wycisnąć. I mówiąc wprost, najbardziej efektywna pod tym względem jest wyciskarka. Modele wolnoobrotowe oferują szereg zalet, dzięki którym sok ma intensywny smak, jest treściwy i pełen witamin.

Jak działają wyciskarki wolnoobrotowe?

Mechanizm działania wyciskarek wolnoobrotowych jest bardzo prosty. Owoce i warzywa przeciskane są przez wałek ślimakowy. Silnik metodycznie miażdży wszystko, aż do najbardziej wilgotnej papki. Całość wymaga czasu, aby wybrane składniki zostały w odpowiednim stopniu rozdrobnione i pozwoliły odzyskać z produktów sok. Dalej masa przechodzi jeszcze przez sito, aby na końcu dać gotowy napój. Wyciskarki są więc urządzeniem w postaci prasy, która w komorze wyciskania miażdży produkty. A obracający się ślimak i zestaw sit pozwala uzyskać płyn bogaty w witaminy i o przyjemnej konsystencji.

Dokładne, ale i wolniejsze tempo całego procesu pozwala wycisnąć sok bardzo gęsty i treściwy. To ogromna przewaga wyciskarek nad znacznie szybszymi sokowirówkami, które jednak bezpośrednio wpływają na jakość samego napoju.

Wybierając model wyciskarki, warto pamiętać o:

  • Mocy urządzenia, która przyspieszy cały proces, a nie wpływa na sam sok,
  • Rodzajach wyciskarek i ich zaletach,
  • Dostępnych funkcjach dodatkowych.

Trafiony wybór pozwoli otrzymać z owoców większe ilości soku, a jego jakość będzie bardzo wysoka. To także wygoda używania i proste mycie poszczególnych część, czyli coś, na czym nam zależy najbardziej.

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa do soków?

Różnice między wyciskarkami wolnoobrotowymi a klasycznymi sokowirówkami wynikają głównie z mechaniki ich działania. Sokowirówka działa znacznie szybciej. Jednak sok, który w ten sposób otrzymamy, jest mniej esencjonalny. Wyciskarki za to oferują gęsty napój, w którym znajduje się więcej składników odżywczych i witamin.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ wolne obroty i miażdżenie składników nie podnosi temperatury wewnątrz urządzenia. Temperatury, która niszczy część witamin i składników, na których nam najbardziej zależy. Dzięki temu zachowujemy wszystkie wartości odżywcze, które znajdowały się wcześniej w owocu.

Jednocześnie unikamy zbytniego napowietrzenia napoju. A jest to proces wpływający niestety bezpośrednio na jakość soku. Przez to traciłby wiele cennych składników odżywczych i witamin.

Wyciskarki umożliwiają również wykorzystanie do produkcji koktajli zarówno owoców i warzyw, jak i zielonych liści. To kompozycja, która bogata jest we wszystko, co daje nam natura.

Sok przygotowany w ten sposób jest gęstszy i znacznie bardziej pożywny. Może również bezpiecznie stać w lodówce nawet przez 48 godzin. Nie rozwarstwia się i nie traci swoich wartości.

Jakie są rodzaje wyciskarek do soków?

W zależności od indywidualnych potrzeb warto zastanowić się nad wyborem bardzo konkretnego rodzaju mechanizmu ukrytego wewnątrz urządzenia. To on odpowiada za komfort użytkowania sprzętu czy jego możliwości. A istnieje kilka podstawowych rozwiązań:

Wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe

Modele jednoślimakowe wykorzystują prosty schemat, w którym owoce i warzywa miażdżone są przez dokładnie jeden element. Inaczej jest w wyciskarkach dwuślimakowych, gdzie składniki rozdrabniane są między dwoma zazębiającymi się wałkami. Większy mechanizm zapewnia największą ilość soku. A dzięki wykorzystaniu współdziałających ze sobą ślimaków możliwe jest wyciskanie soku zarówno z owoców i warzyw, jak i z ziół czy kiełków. To również możliwość homogenizowania produktów i mielenia kawy. Jednak z drugiej strony wyciskarki jednoślimakowe, na przykład model Kuvings D9900, wymagają znacznie mniej czasochłonnego czyszczenia.

Wyciskarki pionowe i poziome

Modele poziome są większe, ale jednocześnie znacznie wydajniejsze. Duża moc, wiele dodatkowych funkcji i dokładność pracy – jeśli szukamy profesjonalnych rozwiązań, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych sytuacjach, to takie modele oferują najwięcej.

Z drugiej strony możemy wykorzystać wyciskarki pionowe, w których mechanizm może okazać się znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu robota. W efekcie takie urządzenia są kompaktowe i potrzebują mniej miejsca na blacie. Dodatkowo działający w pionie mechanizm ślimakowy automatycznie wciąga wrzucane do komory składniki i przyspiesza cały proces rozdrabniania. To właśnie pionowe modele takie jak Kuvings NS, zapewniają wysoki komfort i wystarczającą uniwersalność na co dzień.

Wyciskarki z dodatkowym ostrzem

Istnieją modele, w których wykorzystuje się także mechanizmy z ostrzami. Wtedy mielenie i miażdżenie jest jeszcze szybsze, ale niestety traci się część tak ważnych przecież wartości odżywczych. Jednocześnie ostrza mogą okazać się przydatne w sytuacjach wymagających dodatkowej siły tnącej.

Wybór idealnej wyciskarki do domowej kuchni nie jest tak oczywisty. W zależności od naszych potrzeb i wymagań, co do użyteczności robota kuchennego inne urządzenie okaże się najwygodniejsze. Jednak jedno pozostaje niezmienne – warto pamiętać o wieloletniej gwarancji, profesjonalnym serwisie czy dodatkowych opcjach, które na pewno okażą się przydatne.

Funkcje dodatkowe w wyciskarkach wolnoobrotowych

Mówiąc o mechanizmach działania wyciskarek, nie sposób nie wspomnieć o ich dodatkowych funkcjach. To właśnie one mogą skierować naszą uwagę na ten jeden jedyny model, który spełnia wszystkie nasze potrzeby.

Warto zwrócić uwagę na:

  • System odprowadzania miąższu,
  • Regulację gęstości otrzymywanego soku,
  • Możliwość wymiany wałków miażdżących,
  • Opcje mielenia bez wyciskania soku,
  • Możliwość mielenia innych składników, np. mięsa czy kawy,
  • Opcja wyciskania oleju, kręcenia makaronu, a nawet produkcji lodów.

Wybierając wymarzonego kompana do kuchni, należy pamiętać o tym, że wyciskarka do soków potrafi znacznie więcej. Oczywiście o ile model, na który się zdecydujemy, wyposażony jest w odpowiednie narzędzia. Dlatego szukając najlepszego sprzętu, warto zwrócić uwagę na wyciskarki, które oferują więcej dodatkowych opcji, a przy tym łączą w sobie wysoką moc i duże możliwości. Dzięki nim codzienna praca z robotem będzie znacznie wygodniejsza.

Zadbaj o zdrowie dzięki wyciskarkom do soków

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej jest smaczny i ukrywa w sobie witaminowy zastrzyk energii. Napój, który w ten sposób otrzymujemy, jest treściwy i gęsty. To właściwie bardzo rozdrobniony owoc czy warzywo, ale w formie smakowitej i wygodnej do spożycia.

To ważne, ponieważ jemy źle. Nie mamy czasu pamiętać o witaminach i odpowiedniej diecie. Do tego stres i natłok obowiązków. To wszystko się w nas kumuluje. Zaczyna nam brakować podstawowych źródeł energii. W efekcie czujemy się coraz gorzej, pojawiają się choroby i tracimy chęci do pracy.

Świeży sok i codzienna rutyna związana z jego piciem to dawka nowej energii.

Schemat jest bardzo prosty – po pierwsze kupujesz sprzęt. Dzięki niemu nie musisz się martwić o soki i codzienne uzupełnianie ich zapasów. Wystarczy raz na kilka dni wycisnąć wszystko, co najlepsze z owoców i przygotować sobie gotowe koktajle. Codziennie rano wyciągasz z lodówki smaczną przekąskę, którą można wypić do śniadania i już. Niczego więcej nie trzeba zmieniać, a Twoje ciało i duch poczują dużą różnicę w samopoczuciu.

I właśnie dlatego warto szukać wyciskarek, które spełnią nasze wszystkie wymagania. Także te przyszłe. Sprzęt o odpowiedniej mocy i zestaw przydatnych funkcji dodatkowych pozwoli nam lepiej zadbać o swoje zdrowie. I chociaż to ono jest najważniejsze, to warto, żeby ten proces był jednocześnie komfortowy i smaczny.

Dodaj komentarz